Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej

Notatka ze spotkania Lubelskiego Forum Środowiskowych Domów Samopomocy 16.02.2018 r.

Utworzono dnia 22.02.2018

Program spotkania uwzględniał:

  • Informacje z realizacji "Programu za życiem" - wyzwania, możliwości w kontekście działalności Środowiskowego Domu Samopomocy –  Pan Albin Mazurek Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Pan Jerzy Dębski - Dyrektor PFRON/O Lublin.
  • Prezentację Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych – Zbigniew Nastaj, Joanna  Olszewska członkowie Rady.
  • Informacje ze spotkania z Ogólnopolskim Stowarzyszenie Środowiskowych Domów Samopomocy i  Sympatyków Domów , relacja ze spotkania. Prezentacja oferty szkoleniowej Forum – Agnieszka Błaszczak.
  • Prezentację Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych  oraz Projektu Aktion Mens ,„Budowanie sieci współpracy na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie woj. lubelskiego”. Relacja z przebiegu Projektu. – Katarzyna Barcikowska FLOP LublinSpotkanie odbyło się w Sali kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy wysokiej frekwencji przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy członków Forum.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pan Albin Mazurek Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej , Pani Małgorzata Frant-Błażucka Kierownik Oddziału  ds. Pomocy Instytucjonalnej Wydziału Polityki Społecznej.

Usłyszeliśmy najnowsze informacje dotyczące Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem”, przyjętego uchwałą nr 160 rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016r(M.P.poz.1250). Głównym celem Programu jest umożliwienie rzeczywistej i pełnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz wsparcie psychologiczne, społeczne, funkcjonalne i ekonomiczne ich rodzin. Program zawiera 20 celów szczegółowych. Priorytetami Programu są:

I.Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin.

II.Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny.

III.Usługi wspierające i rehabilitacyjne.

IV.Wsparcie mieszkaniowe.

V.Koordynacja, Poradnictwo i Informacja.

VI.Pozostałe instrumenty wsparcia.

 

Najbardziej interesującym nas priorytetem, którego założenia odnoszą się wprost do środowiskowych domów samopomocy jest Priorytet III ,pkt.3.2 Rozwój sieci śds, w tym rozwój bazy całodobowej w jednostkach już funkcjonujących i rozszerzenie typów śds- sprzężone niepełnosprawności oraz osoby ze spektrum autyzmu. oraz Priorytet IV, pkt.4.7 Tworzenie mieszkań chronionych i mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych.

W styczniu b.r. odbyło się szkolenie dla kadry kierowniczej Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich na którym omawiano realizację Programu i  proces uruchamiania jego elementów. Jest jeszcze wiele pytań. Lecz wiemy , że Program będzie ewaluował, będzie modyfikowany. Kompleksowość działań dotyczy wielu obszarów życia i wymaga uwzględnienia działań w przepisach prawa aktualnie obowiązującego w obszarach zdrowia, pomocy społecznej, edukacji. W MPR,PiPS odbyło się szkolnie Asystentów rodzin w ramach działań związanych z opieką kompleksową.

Działania jakie nas dotyczą obejmują konieczność właściwej diagnozy osób kwalifikowanych do uczestnictwa , z niepełnosprawnościami sprzężonymi i spektrum autyzmu, zgodnie do przesłanych wytycznych. Kwota zwiększenia dotacji ( art.51 c ustawy o pomocy społecznej) ... może być zwiększona do 30% , związane jest z katalogiem wydatków jakie ponieśliśmy w związku z przekazanymi środkami.

 Pan Dyrektor zwrócił uwagę na katalog wydatków poniesionych w związku z przekazanymi środkami( pismo do śds z prośbą o wskazanie  zadań ). Pismo posłużyło do analizy katalogu. Środki na realizację działań będą przekazywane w dwóch transzach I i II półrocze. Od 2017 roku w naszym województwie została uruchomiona nowa jednostka,  Filia ŚDS w Milejowie dla osób ze sprzężeniami i spektrum autyzmu. Zaznaczyć należy , że realizacja zadania odbywa się z rezerwy celowej.

Mieszkania chronione , wspomagane i treningowe uwzględniają charakter niepełnosprawności. W 2017 roku Państwo przekazało na ten cel 108 mln zł, a w 2018 r – 24 mln zł.

Wydaje się, że tworzenie nowych śds w 2018 roku może być nierealne. Finansowanie śds do 2021 roku wydaje jest niezagrożone. Dobrze się stało, że kadra otrzymała zwiększone wynagrodzenie w związku z realizacją Programu. W 2019 roku z godnie z ustawą nastąpi wzrost dotacji w związku ze wzrostem kryterium dochodowego o 250 %( zgodnie z założeniami).

 

Pytania od uczestników :

Czy są wskazania na co konkretnie można wydawać pozyskane środki ?

odp. „...rezerwa celowa, wydatkowanie odbywa się wyłącznie na osoby wskazane w wytycznych, należy je realizować. Ważne dla ngo realizujących zadanie zlecone , aby uważnie przyjrzeć się umowom ze Zleceniodawcami. W umowie może być zawarty katalog zadań na jakie można wykorzystać dotacje.”

W jaki sposób możemy realizować zadania inwestycyjne?

odp. „... wydaje się zasadne , rozważenie możliwości planowania w oparciu o działania PFRON , MPR,PiPS.”

Pan Dyrektor zaapelował o rozsądne gospodarowanie budżetem. Profesjonalizacja pracy, usług i świadczonej opieki staje się faktem

Pani Kierownik Małgorzata Frant-Błażucka poinformowała o planowanych zmianach w rozporządzeniu o sds; dodanie nowego typu śds, nowego zakresu treningu , doprecyzowanie „niezbędnej opieki”, konieczność posiadania osobnego  pokoju wyciszenia, szkoleń z komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami sprzężonymi; wykreślenie określenia „ferii letnich i zimowych”,  możliwości zwiększenia nie więcej niż o 10% liczby uczestników w miejsce uczestników o niskiej frekwencji; dochodzenie do standardów do roku 2022; projekt w sprawie mieszkań chronionych.

Pani Kierownik  zwróciła uwagę na sprawozdawczość, dane jakie przekazujemy za pośrednictwem cas oraz zasady wypełniania poszczególnych tablic.

Obecni na spotkaniu goście z Wojewódzkiej Społecznej rady ds. Osób Niepełnosprawnych przybliżyli zebranym zadania i działania Rady. Pan Zbigniew Nastaj pogratulował zaangażowania ŚDS  w działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i zachęcał do współpracy z Radą, zgłaszania postulatów za pośrednictwem Rady. Pani Joanna Olszewska zachęciła do umieszczania informacji na stornie www.niepełnosprawni.lublin.pl  i pogratulowała zapału i energii w tworzeniu i rozwoju sieci oparcia społecznego na terenie naszego województwa.

Pani Katarzyna Barcikowska z FLOP przybliżyła zakres zadań jakie realizowane są w ramach Projektu z Partnerem z Niemiec na terenie naszego województwa, zachęcając do współpracy w tworzeniu sieci.

Nasza Koleżanka Agnieszka Błaszczak, podzieliła się dylematami  związanymi z naszą ewaluacją jako Forum. Przedstawiła ofertę szkoleniową i zachęciła do współtworzenia naszej historiiJ.

Dziękujemy za obecność  wszystkim  członkom, szczególnie serdecznie dziękujemy za przybycie nowym członkom i przedstawicielom ŚDS z Poniatowej, Białej Podlaski, Krzywdy, Kodnia, DorohuskaJ

 Dla przypomnienia J 

Gdzie nas można znaleźć ?

adres http://leczna.naszsds.pl, zakładka „Współpraca”.

Kontakt do Zarządu:

1.     Błaszczak Agnieszka – ŚDS Absolwent Lublin,  81 747 57 99; sds_absolwent@tlen.pl

2.     Jadwiga Patkowska – ŚDS Międzyrzec Podlaski, 83 371 54 43, powbp@wp.pl

3.     Anna Płoszaj  - ŚDS Łęczna, 81 531 55 77 lub 81 462 72 74, sdsleczna@go2.pl

4.     Wioletta Socha – ŚDS Sawin, 82 567 34 05, sdssawin@wp.pl

5.     Anna Szarpak – ŚDS Góra Puławska , 512 93 610, sds.gorapulawska@wp.pl

 Relację przygotowały:  Diana Kalisz, Anna Płoszaj, Ola Dobies

GALERIA

Utworzono dnia 23.02.2018, 12:22

 

Godziny otwarcia:
Poniedziałek   8.00-18.00
Wtorek   8.00-18.00
Środa   8.00-18.00
Czwartek   8.00-18.00
Piątek   8.00-18.00

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Model LEVER

 

       Wolontariuszu, potwierdź swoje kompetencje i zdobądź certyfikat
 Więcej informacji  na stronie  http://certyfikatlever.pl/

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

 

Klub Samopomocy

                                                                                                   
                                                                                              https://www.facebook.com/klubakacjowa/

Realizujemy Program - Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023

            

    

Państwowy Fundusz Solidarnościowy

Program Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

– edycja 2023